$ DOLAR → Alış: 3,56 / Satış: 3,57
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,00

Türkiye’den Gazze’ye Yardım

Türkiye’den Gazze’ye Yardım
  • 331 kez okundu

Dışişlerinden yapılan açıklamaya göre İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırılar sonucunda insani dramın yaşandığını ve bu saldırıların acilen durdurulması gerektiğini belirtti. Ayrıca Türkiye Gazze için 1 Milyon dolarlık gıda ve ilaç yardımı yapılacağını duyurmasının ardından AA muhabirine konuşan TİKA’nın Gazze Temsilcisi Muhammed Mürteca, İsrail’in saldırılarından zarar gören ailelere 1 milyon dolar değerinde acil yardım dağıttık. Yarım milyon dolar gıda, yarım milyon dolar da ilaç yardımı yapıldı” dedi. Ayrıca Gazzeli belediyelere yakıt yardımının da görüşüldüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada:

İsrail’in Gazze’ye yönelik harekatının yol açtığı vahim ve kaygı verici gelişmeler çerçevesinde,ülkemiz acil insani yardım ihtiyacı içinde bulunan Filistinli kardeşlerimize yardım elini uzatmak için derhal harekete geçmiştir. 

Bu kapsamda, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Filistin Program Koordinasyon Ofisi ilk etapta 1 milyon ABD Doları tutarında gıda veya olabilecek diğer acil yardım malzemesinin mahallinden temin edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtımının yapılabilmesine yönelik çalışmalara başlamış bulunmaktadır. 

Yine, bölge halkının acil ilaç ihtiyacının karşılanması çalışmaları çerçevesinde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Filistin Ofisi’ne 1,5 milyon ABD Doları tutarında katkıda bulunulmuştur. Sözkonusu hibe kapsamında DSÖ tarafından temin edilecek acil ilaç ve tıbbi malzemenin süratle ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yönündeki çalışmalar devam etmektedir. 

Türk Kızılayı da acil yardım kapsamındaki çalışmaları doğrultusunda, 2.000 aileye gıda yardımı ulaştırmak üzere harekete geçmiş olup, bunun 500 ailelik ilk bölümünün hızla temini ve dağıtımı çalışmaları sürmektedir. 

Etiketler: / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu