$ DOLAR → Alış: 3,56 / Satış: 3,58
€ EURO → Alış: 4,00 / Satış: 4,01

Sosyal Medya Sosyolojisi

Sosyal Medya Sosyolojisi
  • 1.013 kez okundu

İnsan değişen bir varlıktır deriz hep. Hatta ben buna kendi zaviyemden bir tanımlama yapacak olsam insan için değişen lakin gelişen aynı zamanda yenileşen, tabiatın en olgun meyvelerini vermeye müsait iklimi olan bir güzide bahçedir derim.  Bildiğimiz üzere bahçeyi cennet yapan bünyesindeki nebatattır. Nebahat’ı ise güzel ve bakılası yapan hiç şüphesiz ki suyu, güneşi, oksijeni, mineralidir. İklim ne kadar elverişli olursa olsun bu iklimi canlandıracak mekanizmamız ölü ise iklim sadece bir kalıptan ibaret olur. İnsan da böyledir kendi ikliminin hakkını vermezse ölmeye mahkûm olur. Yanlış mevsimde yanlış meyve ekerse bünyesine, hem kendi heba olur hem iklimi ziyan olur.

 

Tam da bu noktada insanın ikliminin zenginliğini gözler önüne serecek bir konjonktür etrafında bulunmaktayız. Hali hazırda öyle imkânlara sahip bulunmaktayız ki adeta o iklimin suyu da oksijeni de bol mineralli toprağı da elimizin altında. Sosyal yaşamımız her geçen gün okadar genişlemekte ki buna kayıtsız kalmak adeta imkânsızlaşıyor. Çevremizde bulunan kendi iklimimizin etrafında teşekkül eden ve bir su, bir toprak olmak isteyen çok sayıda insanla karşılaşmaktayız. Aynı durumlar bizim içinde geçerli. Başkasının iklimine sızmak, onun güneşinin altında güneşlenmek bizim de arzu edebildiğimiz gerçekler arasında. Lakin bunu yaparken zaten makineleşen hayatımızın içine öyle bir dâhil oluyoruz ki zihinlerimiz de makineleşiyor, ruhlarımızda, bedenlerimizde…

 

Bir istatiksel veri ortaya koymak gerekirse günümüzde twitter kullananların sayısı iki yüz milyondan fazla. Aynı şekilde ülkemizde facebook kullanan bireylerin sayısı otuz milyondan fazla. Bu veriler bu tür sosyal ağlara karşı olduğumun izlenimini vermesin. Aksine bunun en önemli destekçisiyim ve takipçisiyim. Bu ve benzeri ağlar insanların globalleşen dünyamızda birbirleriyle daha sıcak ilişkiler kurmasını sağlatan, iletişimi kolaylaştıran birer araç. Söylediğim gibi birer araç. Buraya kadar problem yok. Ancak aracı amaç haline getirdiğimizde işler değişiyor. Ve ne yazık ki özellikle genç dimağlar bu ağları birer amaç haline getirmekte ve ne yazık ki amacının da dışına çıkarmaktadır. Sosyalleşmeye, iletişime vesile olan bu ağlar günümüz şartlarında tam tersi bir özellik göstermektedir. Bunun suçlusu tabi ki biz insanların sosyalleşmek uğruna başvurduğu lakin sosyal dediği kadrosundaki insanların üçte birini bile tanımamasından kaynaklanmaktadır.

 

Aslında iletişimi kolaylaştıran bu argümanlar her geçen gün biraz daha insanların sosyal yapısına ket vurmaya devam etmektedir. Bu ketleri kırmak ve yok etmekse taşın altına elini koymakla mümkün olur. Zatım kendi analizlerini “iletti”. Haydi, şimdi zatı haliniz de ilanı hal ile hâllensin.

Etiketler: / / / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu