$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,56
€ EURO → Alış: 3,87 / Satış: 3,89

Sosyal Bilimleri Anlamak (Sosyal Bilimlere Felsefi Bir Bakış) : Roger Trigg

Sosyal Bilimleri Anlamak (Sosyal Bilimlere Felsefi Bir Bakış) : Roger Trigg
  • 1.372 kez okundu

Trigg’in kitabının daha önceki basımı sosyal bilimler felsefesi açısından halihazırda mükemmel bir çalışmaydı. Felsefi birikimin üst boyutunda olmakla kalmayıp, Ludwid Wittgenstein’ın fikirlerinin verimli kılınmasında ve bilginin sosyolojisi açısından, sosyal araştırmadaki nesnellik sorunun ele alınmasında benzer metinler arasında tek olma özelliği taşır. Perspektivizm, usavurum, politika ve toplumsal gerçeklik alanlarındaki yeni veya gelişmiş tartışmaların eklenmesi, metni sadece daha iyi kılmış.


Ted Schatzki, Kentucky Üniversitesi
Trigg’in çalışması, sosyal fenomenleri anlamak veya açıklamak için gösterdiğimiz çabaların merkezindeki felsefi sorunlara ilişkin canlı ve aydınlatıcı bir giriştir. O, sosyal bilimlerin natüralistik açıklamalarını sorgular ve temel felsefi yaklaşımları, zararsız ispat edecek ya da ampirik metotlarla çözecek böyle bir araştırma dahilinde, tartışır.


Robert D’Amico, Florida Üniversitesi
Toplum doğasının kolay anlaşılır ve hoşa giden bu analizinde, Roger Trigg sosyal bilimleri bilimsel temelini sorgular ve felsefi öngörülerin toplum çalışmasında gerekli başlangıç noktaları olduğunu gösterir.


Kitabın bu ikinci baskısı, sosyal bilim felsefesinin politikayla ilişkisini gösteren üç yeni bölüm içerir ve rasyonel seçim teorisine ilişkin son gelişmeleri ve postmodernistlerin usavurumun imkanına yönelik saldırılarını ele alır.


Kitaptaki konular bireyselin toplumla ilişkisini, diğer toplumları anlayışımızın temellerini ve toplumsal gerçekliğin yapısını kapsıyor. Toplum gibi başka şey var mıdır? Rölativizmin tehlikesi nedir? Bu ve diğer meseleler, konu ile ilk kez karşılaşanlar göz ardı edilmeden, açıklıkla ortaya konuyor.

 

Etiketler: / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu