$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,56
€ EURO → Alış: 3,87 / Satış: 3,89

Olası Koalisyonlar ve Mantıklı Operasyonlar

Olası Koalisyonlar ve Mantıklı Operasyonlar
  • 398 kez okundu

7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablo şunu göstermişti: AKP seçmeni gerek yolsuzluk operasyonlarından gerekse Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemindeki ısrarcı tavrından dolayı AKP’ye olan eski güvenini yitirmiştir. HDP’nin salt ideolojik bir Kürt partisi propagandasından ziyade daha kapsayıcı bir yöntemle bazı radikal solcu ve devrimci grupların oylarını alması, AKP’ye oy veren Kürtlerin de oylarını kazanması, kabaran milliyetçi duygularla MHP seçmenin de partisine eskiye nazaran daha fazla destek vermesi iki milliyetçi partinin (HDP-MHP) oylarının artmasına sebep oldu. AKP bir heyet aracılığıyla tek başına hükümeti kuracak sayıda milletvekilini meclise taşıyamadığı için formaliteden de olsa her partiyle istişareler yaptı. Özellikle AKP ve CHP’nin kurucu kadroları AKP-CHP koalisyonun olması yönünden ısrarcı davrandı. Bunun arkasında yatan sebeplerden birisi artan terör olaylarıdır.

 

Özellikle Kobani saldırıları ile sözde İslam Devleti’nin etkilerini hisseden Kürtler karşıt hamleler yapmıştı. Türkiye bu konuda sözde İslam Devleti’ne karşı Kürtlerin savaşına aktif olarak destek vermekten çekindi. Aktif olarak ordumuz Kürtlerle aynı cephede aynı düşmana karşı savaşması farklı açılardan direk olarak milli güvenliğimize tehdit oluşturabilecek birçok unsuru ortaya çıkarabilirdi. Sözde İslam Devleti bir yandan Suriye ve Irak’ta genişlerken aynı anda küreselleşme yolunda önemli adımlar atmaktadır. Boko Haram’ın ve bazı ufak çaplı grupların biat etmesi buna örnek olabilir. Sözde İslam Devleti eski bir El-Kaide yapılanması olmasına rağmen sadece bölgesel değil küresel adımlar da atmaktadır ve bu adımlar örgüte hem katılımı hemde düşmanlığı arttırmaktadır.

 

Kürtlerin sözde İslam Devleti ile savaşının Türkiye’ye yansımasının etkileri arttıkça ülkede güvenlik zaafının olduğu ortaya çıktı. Hatta bunu cumhurbaşkanı Suruç’taki patlamadan sonra da ifade etti. Kobani’ye yardım, destek için toplanan grubun içinde bir canlı bomba 32 kişiyi canından etti. Suruç katliamı ülkedeki PKK yandaşı Kürtleri(barut) ve sözde İslam Devleti destekçilerini(ateş) yan yana getirdi. Ateş ile barut yan yana durmadı ve patladı. Suruç katliamının öcünü almak için vatandaşlarımızı, askerimizi, polisimizi şehit eden katiller Türk Hava Kuvvetleri’nin PKK kamplarına düzenledikleri operasyonlar sonrası ülkenin iç güvenliğini daha da sarsmaya çalıştı.

 

AKP-CHP koalisyonu mu erken seçim mi?

MHP’nin de açıklıkla dile getirip destekleyeceği bu koalisyon formülü hem terör olaylarının artması sebebiyle hem de ülkemizin istikrarı açısından çok önem arz etmektedir. MHP-AKP koalisyonu özellikle Kürtlerin sokaklarda eylemlerinin artmasından sonra çoğu kişinin aklına gelse de Bahçeli’nin altını çize çize söylediği ve değiştirmeyeceği ilkeleri sebebiyle olmadı. Ve MHP erken seçime gidilirse oyunun artacağından emin olduğu için AKP-CHP koalisyonuna sıcak bakıyor. Buna ek olarak da ana muhalefeti ele geçirmek gelecek seçimlerde daha fazla oy için ideal bir yöntem. HDP ile hiçbir şekilde hükümetin olmayacağı su götürmez bir gerçek. Önümüzde en mantıklı AKP-CHP koalisyonu var. Fakat bu koalisyonun ne kadar sağlam temeller üzerine oturtulacağı meçhul. Başbakan’ın Kılıçdaroğlu’nu twitter hesabından takip etmesiyle hükümet sağlam zemine oturmaz. İdeolojik ve tarihsel arka planları çok farklı olan iki partinin olası koalisyonu ve cumhurbaşkanının farklı konumundan kaynaklanan çatışmalar istikrar açısından riskli görünmektedir. Ülkemize karşı herhangi bir terörist gruba karşı yürütülen mantıklı operasyonların yoğunlaştığı kısmın Kürtler olması bazı Batılı medya gruplarının Türkiye’yi sözde İslam Devleti’nin destekçisi olarak göstermesine sebebiyet verse de iç güvenliğe en çok tehdit oluşturan unsurun yok edilmeye çalışılması çok mantıklı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu