$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,56
€ EURO → Alış: 3,87 / Satış: 3,89

Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış Sempozyumu

Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış Sempozyumu
  • 407 kez okundu

KARASAM, Uluslararası Karadeniz Sempozyumları’nın altıncısını gerçekleştiriyor. Sempozyumun bu yılki teması “Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış” olarak belirlenmiştir. Bu sempozyum aynı zamanda Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin Aralık 2013’te düzenlediği “Hazar’dan Karadeniz’e Stratejik Bakış” temalı sempozyumun da bir devamı niteliğindedir.

Avrasya’nın merkezi olma özelliğini siyasal, kültürel ve ekonomik açıdan sürdüren Karadeniz Havzası, 2013-2014 yıllarında çok önemli gerilimlere ve çatışmalara sahne olmuştur. Özellikle Ukrayna-Rusya ilişkilerinde temerküz eden bu gelişmeler, bölgeyi neredeyse Ortadoğu kadar popüler bir mücadele alanına çevirmiştir. Dünya basınında geniş yer alan olaylar, akademi alanında da yeni tartışmaları, öngörü denemelerini beraberinde getirmiştir. Olan biteni Rusya’nın İmparatorluk girişimi, Sovyetlerin canlandırılması veya Soğuk Savaşın yeniden başlaması olarak görenler yorumlar olmuştur.

Ancak yaşananların uluslararası enerji rekabetiyle ilgisi ve bölgesel nüfuz yarışı olduğu konusunda çok az şüphe vardır. 1990’ların başından itibaren bölgede çok taraflı işbirlikleri için çeşitli girişimleri olmuş, Karadeniz’e kıyıdaş olan ya da geniş Karadeniz Havzası içinde yer alan çok sayıda ülke bu işbirliği platformlarında yerlerini bulmuşlardır. Ancak Karadeniz’de işbirliğini bugünlerde her bir partner kendi işbirliği perspektifinden değerlendirmekte ve böylelikle ortak bir anlayıştan giderek uzaklaşılmaktadır. Bununla birlikte özellikle ekonomi sahasındaki iç içelik bölge ülkelerini ve toplumlarını birbirine bağlamaya devam etmektedir.

Giresun Üniversitesi, Karadeniz havzası ülkelerinin bölgeye yönelik araştırmalar yapan isimlerini bir araya getirmekte üzerine düşeni gerçekleştirerek, “Giresun inisiyatifi” adıyla anılacak yeni bir sayfayı da açmıştır. Buradaki temel motivasyon, Giresun ve KARASAM’ın bölgedeki çatışan tarafların akademik temsilcilerini bir araya getirebilme işlevidir.

6. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu’nda Giresun, Türkiye’de bir arada olabilmek dileğiyle…

SEMPOZYUM TAKVİMİ

Bildiri Özetlerinin Son Gönderim Tarihi: 12 Eylül 2014

Kabul Edilen Özetlerin İlan Tarihi: 19 Eylül 2014

Tam Metinlerin Son Gönderme Tarihi: 20 Ekim 2014

Katılım Ücretlerinin Ödenme Tarihleri: 22 Eylül 2014 – 24 Ekim 2014

Nihai Programın İlan Tarihi: 24 Ekim 2014

Sempozyum: 6-7 Kasım 2014

İLETİŞİM

Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA
(Müdür)

Giresun Üniversitesi
Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi
(KARASAM)

Adres: Giresun Üniversitesi Nizamiye Yerleşkesi Mumcular Sokak Giresun/TÜRKİYE

Tel: 00 09 454 310 16 66

Faks: 00 09 454 310 16 97

e-posta: karasam@giresun.edu.tr

Web: http://bis2014.giresun.edu.tr/

Etiketler: / / / / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu