$ DOLAR → Alış: 3,56 / Satış: 3,57
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,00

İsrail’in Doğuşu (1897-1947 Siyonist Diplomasinin Analizi) – Alan R. Taylor

İsrail’in Doğuşu (1897-1947 Siyonist Diplomasinin Analizi) – Alan R. Taylor
  • 2.287 kez okundu

İsrail devleti Ortadoğu’daki hayatın bir gerçeği, dünyanın endişe dolu ilgisini çeken ve hem bilgi sahibi olanların, hem de olaya vakıf olmayanların aklını karıştıran, rahatsızlık verici bir realite haline geldi. Arap-İsrail çıkmazının tarafları, karşılıklı olarak düşmanlığa devam etmektedirler ve kuruluşundan bugüne kadar Filistin sorununun mevcut oluşu sonucuyla birlikte, gittikçe artan bir şekilde hırçınlaşmaktadırlar.

 

Fakat 1967’deki Altı Gün savaşı’ndan bu yana her hangi bir çözümü zorunlu kılan şeyler daha bir bariz hale geldi. Anlaşmazlığın kızışmaya yüz tutan karakteri, bölgesel statünün değişkenliğini ve büyük güçlerin müdahalesi, uluslararası barış için ciddi tehlikeler doğurdu. Bu durum ise bir çözümün bulunması konusunda ki her geçen gün daha da artan bir endişeye ve yeni gayretlere yol açtı.

 

Bu kitabın amacı, tatbik edilen diplomatik metodoloji üzerinde bilhassa durmak suretiyle, 1897’de Siyonist hareketin kuruluşundan, İsrail’in oluşturulmasına kadar Filistin’de bir Yahudi devleti meydana getirmeye yönelik Siyonist çabaların bir tarihçesini sunmaktır. Kitap özellikle, politik bir hareket olarak Siyonizm’in kökenlerini, belirli hedeflerin formüle edilişini ve bu hedeflere ulaşmak için tasarlanmış politikaların ifasını konu edinmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu