$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,56
€ EURO → Alış: 3,87 / Satış: 3,89

İnsan Hakları & Duygular

İnsan Hakları & Duygular
  • 707 kez okundu

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre en temel hak yaşama hakkıdır. Yaşam ve özgürlük başta olmak üzere; sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere, sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma; yasanın koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma; barışcıl amaçlar için toplanma, çalışma, işini seçme özgürlüğü, din, vicdan, düşünce ve anlatma özgürlüğü hakları İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temelini oluşturur. Bu bildiriyle yalnızca temel, medeni, siyasi haklar değil, ekonomik, toplumsal, kültürel haklar da tanımlı hale gelmiştir.

 

Ancak, biz yalnızca teoriye gelince bazı kararlar alabiliyoruz ya da teorik bilgilerin doğruluğuna inanıp uygulamaya gelince es geçiyoruz. Belki de temel hak ve özgürlüklerimizin varlığı, kitaplığımızda yer alan ancak henüz okumadığımız ya da okumayı unuttuğumuz kitaplarımız gibi tozlanıp unutulmaya mahkum bırakılmıştır. Belki de defalarca okuyup idrak edemediğimiz kitaplarımız gibidir.

 

Beyannamede belirtilen haklar hukuken yerini almasına rağmen, uygulamada eksikliğini acı bir şekilde hissettirmektedir. Dışarı çıkmak için attığımız her adım küçük bir tehditi de içinde barındırmaktadır. Neredeyse kendi mahallemizde rahat rahat yürüyemez hale geldik. Öte yandan, karşı komşumuzun bile kim olduğunu bil-e-mediğimiz şu günlerde bizim için kimlerin tehdit unsuru olduğunu da bilmek oldukça güçtür.

 

Unutulmamalıdır ki, her demokratik sistemde olduğu gibi hepimiz özgürce yaşamayı hak ediyoruz. Herşeyden önce insanız ve duygularımız var. Robbins’e göre; “ Her zihin öteki zihinler için bilinemezdir ve duyguların ortak bir paydasını çıkarmak imkansızdır.” Peki, gerçekten imkansız mıdır, yoksa imkansızlık teoremi gibi mi gösterilmektedir?

Etiketler: / / / / /

Burs Başvurusu Akademik İlanlar ALES ALES Sonuçlar ALES Puan Hesaplama ALES Soruları YÖKDİL Nedir? YÖKDİL Puan Hesaplama YLSY Nedir? MEB Bursu